Przed wyruszeniem w rejs każdy żeglarz musi się wykazać zmysłem organizacyjnym. Bardzo ważna jest także umiejętność przewidywania. Ekwipunek zabierany ze sobą na wodę musi być dobrze przemyślany i starannie dobrany. Wszelkie braki w wyposażeniu żeglarza są niezwykle trudne do nadrobienia. Jednym z ważnych, niezbędnych każdemu żeglarzowi akcesoriów jest zegarek. Jakie cechy powinien mieć idealny zegarek dla żeglarza?

Trudne warunki na wodzie

Podczas żeglowania, załoga jest zdana sama na siebie. Konieczne więc jest odpowiednie wyposażenie łodzi i żeglarzy w najpotrzebniejsze elementy, takie, które zapewnią im bezpieczeństwo, komfort oraz ułatwią i uatrakcyjnią podróż. Współcześnie zegarek nie tylko wskazuje godzinę. Te niepozorne, niewielkie urządzenia są małymi centrami dowodzenia. Mnogość funkcji które zapewniają może przyprawić o zawrót głowy. Żeglarz ze względu na trudne warunki w jakich przebywa, ma co do zegarka bardzo wysokie oczekiwania.

Jakie cechy powinien mieć zegarek dla żeglarza?

Rejs charakteryzuje się szczególnymi wymaganiami, jeżeli chodzi o sprzęt. Zegarek dla żeglarza musi sprostać wszystkim, tutaj nie ma miejsca na kompromis. Najbardziej podstawowe cechy, które powinien posiadać zegarek dla żeglarza to:

  • wodoodporność
  • kompas
  • funkcja SYNC
  • nocne podświetlenie
  • stoper
  • GPS

Wiadomo że ilość funkcji jaką posiada zegarek wpływa znacząco na jego cenę. Przez to warto realnie określić swoje potrzeby. Oczywiste jest, że sportowy zegarek żeglarski często narażony jest na kontakt z wodą. Wodoszczelność jest więc tutaj podstawą. Możliwość określenia dzięki zegarkowi stron świata, także jest jedną z najbardziej podstawowych funkcji, jaką powinien mieć każdy zegarek żeglarski. Dodatkowo bezpieczeństwo całego rejsu zabezpiecza GPS, który pozwala określić dokładne położenie łodzi oraz w razie potrzeby wskaże właściwy kierunek, szczególnie jeśli sprzęt nawigacyjny na jachcie zawiedzie. Umożliwienie określenia dokładnego położenia na wodzie wymaga instalacji wysokiej jakości GPS-u, dlatego ta funkcja dostępna jest w najlepszych modelach zegarków dla żeglarzy. Dla miłośników regat, przydatna będzie funkcja synchronizacji zegarka z zegarem wyścigu, jaką daje funkcja SYNC. Współczesne zegarki dla żeglarzy, szczególnie te z wyższej półki, pozwalają zastąpić zegarkiem kilka urządzeń.

Ile kosztuje dobry zegarek żeglarski?

Wybór idealnego modelu zależny jest w pełni od indywidualnych potrzeb żeglarza. Osoby oddające się rzadko wodnym aktywnościom, nie będą miały tak wysokich wymagań co do zegarka dla żeglarzy, co prawdziwi pasjonaci, spędzający każdą wolną chwilę na łodzi. Dlatego na rynku dostępnych jest wiele zegarków sportowych, które przeznaczone są dla żeglarzy, ich cena uzależniona jest od marki i funkcjonalności. Najlepsze zegarki tego typu, te przeznaczone dla koneserów są stale ulepszane o coraz to nowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Zegarek odpowiedni dla żeglarza można dostać już za kilkaset złotych, dla osób szczególnie wymagających, dostępne są modele najwyższej jakości jak np. Rolex Yacht-Master – tutaj jednak należy się liczyć z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Najwyższa jakość dla kolekcjonerów

Zegarki luksusowe, przeznaczone dla żeglarzy zachwycają ilością dostępnych funkcji. Te najwyższej klasy modele wykonane są z najwyższą starannością, ich wygląd naprawdę robi wrażenie. Chodzi tu o takie modele jak np. Garmin MARQ Captain, czy Rolex Yacht-Master. Modele, których cenę można porównać do wartości średniej klasy samochodu dają nawet możliwość sterowania jachtem. Dodatkowo wskażą wszystkie niezbędne parametry podczas rejsu takie jak prędkość, czy głębokość wody w miejscu, w którym znajduje się łódź.

Który zegarek dla żeglarzy wybrać?

Oczywiście najdroższe modele są poza zasięgiem finansowym znacznej części żeglarzy. Warto zwrócić uwagę na zegarki żeglarskie firmy Garmin, która wprowadziła modele bardzo zróżnicowane cenowo – wśród asortymentu marki znajdziemy modele za kilkaset złotych, jak i te za kilka i kilkadziesiąt razy droższe. Ten producent przykłada bardzo dużą wagę do testów jakościowych, wystawiając swoje produkty na naprawdę ciężkie warunki, dlatego użytkownik zawsze może liczyć na bardzo wysokiej jakości sprzęt.

Kupując zegarek dla żeglarza oprócz dostępności funkcji niezbędnych typowo podczas rejsu, warto zwrócić uwagę także na pojemność baterii, co realnie przekłada się na to, ile zegarek wytrzymuje bez ładowania. Długa wytrzymałość zegarka na jednym ładowaniu jest podstawą jego niezawodności w każdej sytuacji.

Partner artykułu: sklep żeglarski Maristo.pl.