Turystyka w Islandii, od jakiegoś czasu, przeżywa prawdziwy boom. W sezonie, ma tutaj miejsce prawdziwe oblężenie. Dzieje się tak, ponieważ czas, gdy Islandia zwiedzanie umożliwia we względnie dobrej pogodzie, to zaledwie kilka miesięcy w roku.

Najlepszy czas na odwiedzenie Islandii

Okres, na kiedy zaplanować podróż, zależy od tego co chcemy zobaczyć. Jeśli marzy się nam „polowanie” na zorzę polarną, wybierzmy lot na Islandię pomiędzy listopadem a lutym. Szanse na podniebny hipnotyzujący spektakl są też we wrześniu i marcu. Liczyć musimy się wtedy z niskimi temperaturami, szczególnie na północy kraju. Zimą, obfite opady śniegu, często skutkują zamknięciem nawet głównych dróg. Jeśli chodzi zaś o nieco cieplejsze warunki do zwiedzania, to turystyczny szczyt przypada na czerwiec-sierpień. Lato, w islandzkim wydaniu, to średnia temperatura w lipcu wynosząca plus 11oC. W okresie tym, mamy też tzw. białe noce, czyli więcej czasu na odwiedzenie poszczególnych atrakcji.

Najlepszy sposób, by zobaczyć jak najwięcej atrakcji

Zdecydowanie, wypożyczenie samochodu to najlepsza metoda, żeby zobaczyć jak najwięcej miejsc na Islandii. Większość turystów rusza na objazd po „golden circle”, czyli islandzką drogą nr 1 okalającą wyspę. To dobra i szybka metoda, dzięki której dotrzemy do czarnych plaż na południowym wybrzeżu, fiordów na wschodzie czy wodospadów i kraterów, leżących na północy. Doświadczymy w ten sposób większości przyrodniczych atrakcji jakie Islandia oferuje i nie zajmie nam to wiele czasu – cała pętla liczy niespełna 1500km.

Co zobaczyć w Islandii poza golden circle?

Gdy planujemy dłuższy pobyt w Islandii, warto pojechać w kilka bardziej odległych miejsc. Jeden z najsłynniejszych, pocztówkowy widok na Kirkjufell (Góra Kościelna), zobaczymy na półwyspie Snaefellsnes, na zachodzie wyspy. Landmannalaugar, czyli malownicze tęczowe góry, to kolejna lokalizacja poza trasą główną, do której warto się wybrać. Jeśli jesteśmy w Islandii w okresie od maja do połowy sierpnia, to Vestmannaeyjar jest wyspą, gdzie mamy dużą szansę zobaczyć maskonury. Spotkanie oko w oko z tym rzadkim gatunkiem, to niezapomniana atrakcja animalna.