Jeśli chodzi o spawanie punktowe, wybór elektrody jest ważną decyzją – jeśli nie najważniejszą. Odpowiedni kształt i materiał elektrod może stanowić różnicę w jakości, trwałości i rentowności.
Najlepsze elektrody do spawania punktowego są wykonane z wysokiej jakości stopu miedzi lub czystej miedzi. Miedź zapewnia dobre połączenie wydajności cieplnej, wytrzymałości mechanicznej, odporności na utlenianie i niskiej rezystywności elektrycznej, co daje najlepsze wyniki w zakresie jakości, trwałości i rentowności spoiny.
Jeśli chodzi o kształt, istnieją trzy powszechne kształty elektrod: pręty okrągłe, płyty i płaskowniki o przekroju kołowym. Każdy z nich ma swój własny zestaw cech, które mogą wpłynąć na to, jak wypadną Twoje spawy.
Wybór odpowiedniej elektrody spawalniczej jest bardzo ważnym krokiem w całym procesie spawania punktowego. Materiał i kształt elektrody determinuje wynik Twojego produktu, co ma wpływ zarówno na jakość, jak i rentowność.
Ogólnie rzecz biorąc, elektrody są wykonane ze stopów metali lub metali szlachetnych. Materiały użyte w ich konstrukcji decydują również o tym, czy można je stosować do spawania na mokro czy na sucho. Elektrody są zazwyczaj produkowane poprzez szlifowanie, tłoczenie lub walcowanie. Ponadto elektrody można sklasyfikować według ich kształtu (płaskie lub rurowe), materiału (stop metali lub metal szlachetny), rodzaju (drut rdzeniowy lub drut pełny) i powłoki (sucha lub mokra).
Podczas gdy elektrody okrągłe są zwykle używane do mocowania lub wstępnego podgrzewania rur i przewodów, płaskowniki są często używane do spawania elementów z blachy, takich jak kraty lub stojaki. Jeśli masz do spawania szczególnie skomplikowany kształt, płaskowniki mogą być również stosowane w tandemie z elektrodami okrągłymi poprzez ustawienie ich pod kątem prostopadłym do siebie. Wykorzystuje się w ten sposób przekroje spoin tworzone przez elektrody, aby dodać wzmocnienie i zwiększyć wytrzymałość w miejscach spawania.
Elektrody płytowe są przydatne do spawania większych materiałów.
Istnieje wiele czynników wpływających na jakość spoiny, ale jest jeden parametr, który jest często pomijany: elektroda zgrzewcza. Elektroda do zgrzewania jest zużywalnym elementem spoiny, co oznacza, że jest całkowicie zużywana podczas procesu spawania. Ponieważ jest ona zużywana w procesie spawania punktowego, wiele osób pomija jej znaczenie przy wyborze rodzaju spawu.
Elektrody do zgrzewania a jakość spoin
Istnieje kilka czynników związanych z elektrodami, które wpływają na prawidłowy proces spawania.
Po pierwsze, materiał, z którego wykonana jest elektroda spawalnicza. Elektrody spawalnicze w przeważającej części wykonane są z miedzi: CuCr1Zr (miedź chromowo-cyrkonowa) – przeznaczona do spawania punktowego; CuCoBe (miedź kobaltowo-berylowa) – przeznaczona do spawania garbowego, doczołowego. Istnieją również takie wykonane z miedzi z wkładką wolframową – stosowane do spawania miedzi, a także takie wykonane tylko z wolframu.
Po drugie, rozmiar elektrody: elektrody występują w różnych rozmiarach, począwszy od 5 mm, a skończywszy na 50 mm i więcej. Wybierając rozmiar elektrody, należy wziąć pod uwagę zarówno przedmiot, jak i środowisko pracy. Na przykład: stal węglowa może być spawana elektrodą 5 mm, natomiast stal nierdzewną lepiej spawać elektrodą 25 mm, ponieważ ma ona większą powierzchnię wymiany ciepła niż elektroda 5 mm. Jeśli pracujesz w gorącym środowisku lub jeśli Twoja maszyna nie ma dobrej cyrkulacji powietrza, powinieneś wybrać jeszcze większą elektrodę. W niektórych okolicznościach podczas spawania stali nierdzewnej można nawet użyć elektrody 80 mm lub 100 mm.
Najnowsze komentarze