Posiadanie własnego jachtu to niemal obowiązek dla każdego multimiliardera, który chce zaznaczyć grubość portfela. Jednak są jachty bardziej dostępne cenowo, jak i jachty, do kupienia tylko przez najbogatszych.

Najdroższe jachty świata

5. Al Said 300 milionów dolarów

Jednostka zbudowana specjalnie dla sułtana Omanu o mocy 16,5 tysiąca kW. Powstała w Niemczech w 2008 roku. Ma 155 metrów długości i 24 metry szerokości. Obsługuje ją 145 członków załogi, a mieści 65 gości. Posiada kabiny, apartamenty VIP, salę kinową i koncertową na orkiestrę 50-osobową, boisko i lądowisko dla śmigłowców.

4. Superyacht A 323 miliony dolarów

Futurystycznie wyglądający i nowoczesny jacht rosyjskiego potentata przemysłowego Andreya Melnichenko. Jednostka zaprojektowana przez Philippe’a Starcka.

3. Dubai 350 milionów dolarów

Ten jacht ma ciekawą historię. Jego produkcję rozpoczął w 1966 roku brunejski książę, jednak zabrakło mu pieniędzy, by dokończyć luksusowy statek. W 2001 roku jednostkę przejął premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który dokończył jacht.

2. Eclipse 800 milionów dolarów

Niesamowity jacht Eclipse to własność rosyjskiego oligarchy Romana Abramowicza, właściciela Chelsea Londyn. Nie do końca wiadomo ile zwodowana w Hamburgu jednostka kosztuje. Spekuluje się cenę od 800 milionów do nawet jednego miliarda dolarów amerykańskich.

1. History Supreme 5 miliardów dolarów

Jest to szacowana wartość najdroższego jachtu motorowego z ceną ekstrawaganckiego wyposażenia. Ta niezwykle luksusowa jednostka znajduje się w posiadaniu malezyjskiego bogacza. Kosmiczna cena to suma m.in. rzeźby z kości Tyranozaura, ściana z prawdziwych meteorytów, tona metali szlachetnych – w tym najwięcej złota i platyny. Jak widać malezyjski bogacz nie tylko poświęcił ogrom funduszy na budowę tej niezwykłej jednostki, ale i czasu. Czy się to opłaciło? Trudno ocenić. Pewnie jest jednak to, że swoim statkiem znacznie zdystansował inne najdroższe jachty świata.